Långpromenad

Just nu har vi det lite lugnt här på pensionatet 😊 passar på att ladda batterierna 👍 🌞

Sonen har sommarlov och idag tyckte vi det passade bra att ta en långpromenad.

Vi åkte ut till Hindens rev utanför Lidköping och gick ändå ut till udden 😃 vi hade såklart matsäck med oss och hundarna fick sin mat ( torrfoder) utspridd lite här och var under promenaden . Dom är trötta nu .. 😉

Det var väldigt blåsigt men tur var nog det för det hade nog blivit lite väl varmt annars. Julie blev varm iallafall så hon fick bada lite för att svalka av sig .

Själv fick jag en massa ny energi och ska tillbringa kvällen med lite målningsarbete 😎👍 känns skönt att få klart en del innan Juli då det börjar bli fullbokat här på farmen 😃

Hindens rev har även utsetts till årets skogsglänta i år och med på listan över platser att besöka i sommar. Vägen ut är plan och fin , dock ganska djupt stengrus på stigen här och var så det var lite svårt för lilla Hugo att gå ibland. Men för övrigt är det en väldigt fin vandringsväg där. Det är ca 5 km ut till udden ( enkel väg)

Väl värt ett besök !

🌞🌊🌞🌊🌞🌊🌞🌊🌞🌊🌞🌊🌞🌊🌞

2 reaktioner till “Långpromenad”

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s